Bal Mumu İşleme Ekipmanları
Mayıs 3, 2022
Bal İşleme Ekipmanları

Bal İşleme Ekipmanları

Bal işleme ekipmanları, balın kovandan soframıza gelene kadar ki olan tüm aşamalarında gerçekleştirilen işlemlerin yapılmasına yardımcı ekipmanlardır. Kovandan arıcılar tarafından alınan bal sonra birçok işleme tabi olur. Süzme işleminden sonra bal dinlendirme tanklarına aktarmadan önce balın içerisinde bulunan yabancı maddelerden ayrıştırılması için bal elekleri kullanılır. Bal eleğinden geçen bal dinlendirme tanklarında depolanır. Dinlendirme tanklarında balın özelliğine göre değişkenlik gösteren belirli bir zaman bekler. Ardından bekleyen bal daha saydam ve berrak bir hale dönüşür.

Bu aşamadan sonra bal istenilirse direkt olarak şişelenebilir. Fakat bazı arıcıların bulunduğu ortam ve hava şartları neticesinde balın içerisinde bulunan az miktardaki su ve polenden dolayı donmaya başlar. Bunun önlenmesi için bal maksimum 40 derecede ısıtılmalıdır ve içerisindeki su oranının düşürülmesi gereklidir. Bu işleme balın neminin atılması da denir Eğer bal 40 dereceden yüksek derecelerde ısıtılırsa, bal özelliğini yitirir ve balın HMF değeri yükselir. Bu yüzden bal ısıtma kazanlarının kesinlikle termostatı bulunmalıdır. Bal ısıtma kazanları balı direkt olarak ısıtmaz. Çift cidarlı bir yapıya sahiptir. Bal ısıtma tankının dış çeperinde bulunan cidardaki su rezistans yardımı ile ısınır. Suyun ısısı iletken paslanmaz metalden iç çepere yansır. Bu işlem balın ısınmasını sağlar.

Bal İşleme Ekipmanları ve Çeşitleri

Krem bal makinesi de bir bal işleme ekipmanıdır. Balın akışkanlığı dolayısıyla tüketim zorluklarına karşın geliştirilen bir ürün. Isıtıcılı veya ısıtıcısız olarak iki model vardır. Krem bal makinesinin içerisinde karıştırıcı bulunur. Bu karıştırıcı güçlü bir motor yardımı ile çevrilir. Krem bal makinesinin içerisine dökülen bala mayalamak için donmuş bir miktar bal eklenir. Ardından krem bal makinesinin kontrol mekanizması otomatik olarak ayarlanmış zamanlarda karıştırma işlemini gerçekleştirir ve bekler. Bu işlemi saatlerce tekrar eder. Son olarak mayalanmış ve karıştırılmış balın artık akışkanlığı azalmış ve rengi beyaza doğru değişken olur. Krem bal makinesi Avrupa kahvaltı kültüründe ekmeğe krem bal sürme alışkanlığından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de son yıllar da krem bal piyasasının bir etkisi görülmektedir.

Bal işleme ekipmanları çeşitlerimizi incelemek ve daha detaylı bilgi almak için bize ulaşınız.

Comments are closed.

Online Satış